Skip to main content

All the truth about fluoride



Cała prawda o FLUORZE 

Fluor jest naturalnym minerałem wystepujacym w pozywieniu oraz w wodzie pitnej. 

Na przestrzeni lat, ludzie wyrobili sobie opinie na jego temat. Jedni sa zwolennikami, drudzy totalnymi przeciwnikami, a jeszcze innym jest to obojetne. 
Ja jednak opowiem Wam dzisiaj dlaczego jest nam potrzebny i postaram sie tym samym obalic jeden z najpopularniejszych stomatologicznych mitów. 

Fluor stosowany zgodnie z zaleceniami - nie szkodzi, a wrecz przeciwnie - pomaga!
Zdaje sobie sprawe, ze ten tekst moze wywolac wiele kontrowersji, dlatego podepre sie badaniami naukowymi i research'em.

Wrocmy do czasow kiedy wizyty "pani higienistki"  w przedszkolach i gabinety stomatologiczne w szkołach były czyms naturalnym. Po obiedzie przychodzila pain ze szczoteczkami, prosila i pokazala jak "wyszorowac" zeby, a nastepnie nakladala na nie żel o czeresniowym smaku (ktory nie stal nawet obok sproszkowanych czeresni), ale byl czerwony i mial fajna konstystencja i kazde dziecko chcialo byc "cool". To był wlasnie fluor. Nie pamietam jednak zadnych epidemii skutkow ubocznych, tudziez uszczerbkow na zdrowiu. Jedyne co pamietam to płaczaca kolezanke, ktora bolaly zabki, bo byly centralnie "zjedzone" przez prochnice - jej mama byla bardzo nowowczesna i kategorycznie zabronila K. udzialu w trzymiesiecznych sesjach stomatologicznych. Efekt byl przerazajacy. 

Co to jest prochnica i co ja tworzy?
 W spoleczenstwie jest taka mysl: "mam dziure w zebie, to tylko dziura, zalozymy plombe bedzie po sprawie" - ta "dziura" to bakterie, infekcja w naszym organizmie, ktora moze przerodzic sie w cos gorszego - jak kazda inna, w innym miejscu ciala ( zaloze sie, ze nie zignorowalibysmy infekcji na dloni i nie przelozyli wizyty "na pozniej") - troche odbiegam od tematu. Prochnica tworzy sie, ze zlej higieny jamy ustnej, ale towarzysza jej tez inne czynniki. W trakcie dnia na naszych zebach powstaje biały lepki film, ktory jest kumulacja bakterii i kwasow ktore te bakterie tworza. Przy wspolnym udziale sliny (wilgoci i innych kwasow) oraz cukrow (jedzenie, picie) powstaje prochnica, ktora z czasem się uaktywnia tworzac przyslowiowa "dziura".

W tym kontekscie fluor zawarty w np. pascie do zebow pomaga zapobiec postepowi prochnicy, a takze wzmacnia szkliwo (a im mocniejsze szkliwo tym mniejsze ryzyko).

Jak to sie dzieje, ze fluor moze pomoc w zachowaniu zdrowej jamy ustnej? Jak mineral niweluje on kwasy tworzone- jak wczesniej wspomnialam - przez bakterie.

Okej, zdajamy sobie to mega trudne i kontrowersyjne pytanie.

Czy fluor faktycznie jest zdrowy i czy powinnien byc rekomendowany u dzieci? 

Jasna sprawa, ze ile głów tyle opinni. Osoby nastawione przeciwnie do tego mnierału znajduja nawet powiazania do niektorych chorob wystepujacych w ciele czlwieka. Jednak badania specjalistow nie potwierdzaja tego rodzaju stwierdzen. 

W tym samym czasie analizy przeprowadzone na dzieciach u ktorych fluoryzacja byla wykonywana regularnie dowodza, ze ich uzebienie wykazuje lepsze predyspozycje do usuwania białego filmu, tym samym lepszemu zapobieganiu prochnicy, za czym idzie duzo lepsza higiena jamy ustnej. Zostało rowniez potwierdzone, ze pitna woda z zawartoscia fluoru zredukowala problem prochnicy w 40%-60%.

W kazdej plotce jest troche prawdy. Słuchajcie to, ze cos jest polecane nie oznacza, ze w niektorych przypadkach nie ma efektow ubocznych- one sa. Jednak wszystko nalezy robic z glowa, uzywac past o zawartosci fluoru przeznaczonej do danych przedziałów wiekowych i nie przedobrzyc. Co za duzo to nie zdrowo.

W przypadku fluoru (w stomatologii) jedynym skutkiem ubocznym, ktory moze miec miejsce to przebarwienia szkliwa- nie, zeby nie zczernieja - wrecz przeciwnie. Moga pojawic sie na nich perlowo- biale kreseczki (na pewno czesc z Was wie dokladnie o czym mowie). Wystepuje to jednak bardzo rzadko, gdyz przyjecie fluoru przez dziecko do trzech lat, musialoby byc bardzo duze, lub gdy dziecko w tym wieku by ten mineral rutynowo polykalo. 

Analizy wykonane na przestrzeni lat pokazuja, ze ani fluoryzowana woda, ani fluor zawarty w produktach do higieny jamy ustnej, nie ma negatywnego przelozenia na nasz organizm.

Jakie pasty wiec wybierac. Kazda pasta "rynkowa" ma podobny sklad, wazne by zawartosc fluoru byla odpowiednia do wieku. Na tubce powinno byc napisane "czasteczek milionowych"  tj.

  • dzieci w ponizej 3 roku zycia powinny myc zeby dwa razy dziennie, niewielka iloscia pasty (musniecie szczoteczki) o zawartosci fluoru przynajmniej 1000 ppm (parts per milion) 
  • Rekomentuje sie rowniez fluoryzacje przynajmniej dwa razy do roku 

  • dzieci w wieku od 3-6 powinny myc zeby dwa razy dziennie, pasta do zebow wielkosci groszku o zawartosci 1000 ppm
  • tutaj rowniez rekomenduje sie fluoryzacje dwa razy do roku, w skrajnych przypadkach (biedniejszych strefach) - czesciej.

  • dorosli powinni szczotkowac zeby dwa razy dziennie, pasta o zawartosci fluoru 1350-1500 ppm. 

^ wazne bysmy pamietali, ze dziecko nie jest wstanie dokladnie wyczyscic zeby i zawsze powinno byc pod kontrola rodzica. Jama ustna po fluoryzacji nie powinna byc plukana, tymsamym powinno unikac sie jedzenia i pica do dwoch godzin po zabiegu- by mialo to nalezyty efekt.

Fluor jest niesamowicie istotnym mineralem dla czlowieka. Zabobiega powstawaniu prochnicy, pozniejszych infekcji, gromadzenia sie bakterii, wzmacnia szkliwo i pomaga w zachowaniu zdrowej jamy ustnej.


Mam nadzieje, ze chodziaz troche przyblizylam prawde o fluorze i obalilam powszechnie panujacy mit.



Comments

Popular posts from this blog

Depresja- moja historia

Higiena jamy ustnej w ciaży

DISCIPLINE vs STRESS- LESS CHILDHOOD part III