Higiena jamy ustnej w ciaży








W gabinecie stomatologicznym często słyszę:

,,Zęby tak mi poleciały po ciaży. Wcześniej nie miałam aż takich problemów”.

To zdanie jest jednym z najbardziej popularnych mitów stomatologicznych, równoglegle z tym, że w czasie trwania ciaży nie wolno zębów leczyć.

W tym artykule chciałabym wyjaśnić jak jest naprawdę.
Postaram się wytłumaczyć:
  • dlaczego stan zdrowia jamy ustnej zarówno kobiety jak i jej partnera jest istotny już w czasie planowania potencjalnej ciaży
  • dlaczego dziasła u ciężarnych częsciej krwawia i sa wrażliwe
  • co przyczynia się do obniżenia ogólnego stanu zdrowia jamy ustej u ciężarnych
  • Opowiem o tym czego przyszła mama powinna się spodziewać, a co może być zaskoczeniem
  • Na koniec dołaczę link PDF z poradnikiem stomatologicznym dla ciężarnych do pobrania.

Mam wrażenie, że pacjenci często traktuja zęby jako coś odrębnego od ciała, nie zdajac sobie sprawy, że inekcje w jamie ustnej rzutuja na cały organizm. Często kobieta starajaca się o dziecko zmienia swój styl życia, odżywiania i z reguły bardziej i siebie dba. Jednak coś zawodzi. Kiedy kobieta ogólnie jest zdrowa i nie ma przeciwskazań do zajścia w ciaże, powodem niepowodzeń moga być infekcje rozwiajace się w jamie ustnej.

Badanie przeprowadzone przez University of Western Australia, a wygłoszone na spotkaniu European Society of Human Reproduction and Embryology, wykazuje, że kobietom z zapaleniem dziaseł zajscie w ciażę zajęło dwa miesiace dużej niż zdrowym kobietom.
Bakterie, które wywołały infekcje i zapalenie w jamie ustnej dostaja się do krwioobiegu. Zostaje wysłany sygnał przez układ immunlogiczny: ,,Sytuacja alarmowa, infekcja w organizmie. Nie możemy teraz zajść w ciażę, bo nie byłoby to dogodne środowisko dla rozwijajacego się płodu.”
Bowiem bakteryjne infekcje jamy ustnej moga zwiekszyć prawdopodobieństwo występowania chorób ogólnych (cukrzyca typu II, choroby serca i nerek etc.), a nawet przyczyniać się do przedwczesnych porodów i poronień. 

Częstym zjawiskiem jest pojawienie się w gabinecie kobiet ciężarnych, które skarża się na wrażliwe, opuchnięte dziasła. Takie zjawisko nazywamy ciażowym zapaleniem dziaseł. Przyczynami ciażowej choroby dziaseł moga być:

  • Hormony (estrogen i progesteron) powoduja zwiększenie ilości przpływajacej krwi w rezultacie naczynia krwionosne się rozszerzaja,a dziasła zaczynaja krwawić.
  • Odkładajaca się płytka nazębna. Kiedy dziasła kobiety w ciaży sa opuchniete i bola, przyszła mama często ma problem z dokładnym szczotkowaniem i czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych. Zebrana płytka nazębna przekształca się w kamień nazębny. Podowujac, że dziasła staja się jeszcze bardziej wrażliwe i silniej krwawia.
  • Zmniejszona produkcja śliny (ach te hormony).Ślina posiada mechanizmy obronne przed patogenami, co utrudnia zasiedlanie się bakteriom. Przyczynia się również do remineralizacji szkliwa. Kiedy śliny w jamie ustnej jest mniej, wystepuje wysokie ryzyko pojawienia się prochnicy i chorób dziaseł.
  • Dieta - hormonalne ,,zachcianki” zdecydowanie nie pomagaja w dbaniu o zdrowie jamy ustnej ciężarnych. Ochota na słodkie, ostre, kwaśne i to często w nocy; to wszystko może przyczyniać się do rozmiękczenia szkliwa czego skutkiem jest próchnica. Ponieważ  zawiazki zębów mlecznych i stałych tworza sie zanim dziecko przyjdzie na świat, warto by przyszła mama zadbała o zbilansowana dietę bogata w witaminy i minerały. (ponieważ jestem człowiekiem, to nie mówie, że kobieta ma się katować, kiedy ,,dziecko w brzuchu ma ochote na ciastko albo lody”, wybierzymy te o dobrym składzie, bez dodatkowych cukrów itp.)
  • Wymioty - jest to naturalne ciażowe zjawisko, jednak bardzo niebezpieczne dla zębów. Sok żoładkowy dostajacy się do jamy ustnej powoduje rozmiękczanie szkliwa, co może skutkować jego erozja, nadwrażliwościa i próchnica.

O ile wymienione przeze mnie wyżej zmiany zachodzace w jamie ustnej przyszłej mamy sa stosunkowo znane i nie powoduja paniki wśród ciężarnych, tak przerost brodawki międzydziasłowej i pojawienie się zgrubienia na dziaśle może wywołać strach. Opowiem teraz o zjawisku wystepępujacym u około 0.5%- 5% ciężarnych.

W stomatologii nazywamy to Pyogenic Granuloma (potocznie w angielskim nazywane również ,,pregnancy tumor”) czyli guz ciażowy. Niech słowo ,,guz” Was nie przestraszy. Ten przerost tkanki jest na ogół nieszkodliwy i nie można się nim zarazić. Może wystapic około 2 trymestru. Wystepuja zazwyczaj miedzyzebami, powierzchnia jest ukrwiona (moga pojawiac się owrzodzenia), przyjmuja czerwono-fioletowy kolor. Przyczynami wystapienia guza ciażowego może być przepływ hormonów, silna irytacja dziasła czy tak jak wspomniałam wcześniej odkładajaca się płytka nazębna. Zazwyczaj stomatolog zaleca obserwację narośli aż do rozwiazania, ponieważ po porodzie powinna ona zaniknać samoistnie. Jeżeli jednak pacjentka czuje dyskomfort specjalista może podjać decyjzę o usunięciu guza w czasie ciaży.

Odpowiem teraz na najczęsciej zadawane pytanie:

,, Czy zęby w ciaży można leczyć?”

Zęby w ciaży można, a nawet powinno się leczyć by uniknać sytuacji, które podałam w tym tekscie. Gabinety stomatologiczne sa wyposażone w znieczulenia bezpieczne dla przyszłych mam. Najlepiej jest oczywiście zadbać o stan zdrowia jamy ustnej przed ciaża, aby uniknać niespodzianek i stresu. Jednak zdaję sobie sprawę, że przecież czasami nie da się wszystkiego zaplanować, a sam problem może pojawić się kiedy spodziewamy się dziecka.

Przyszła mama powinna być pod stała opieka stomatologa oraz dokładnie dbać o higienę jamy ustnej w domu.

No mamuśki dbajcie o siebie w tym wyjatkowym dla Was czasie.

Jeśli chcesz możesz pobrać darmowy poradnik 
“Jak dbać o higienę jamy ustnej w ciaży”
















Literatura:










Comments

Popular posts from this blog

Depresja- moja historia

DISCIPLINE vs STRESS- LESS CHILDHOOD part III