Prosecco Smile





Kiedys w ankiecie na instastory zapytalam Was, czy moze obilo Wam sie o uszy pojecie: “Prosecco Smile”. 💯%  ankietowanych odpowiedziała, ze nigdy nie spotkała się z tym wyrażeniem.

Musze Was zmartwić - “Prosecco Smile” wcale nie okresla stanu ducha, ani tego, ze po wypiciu jednej lampki mamy szampanski humor (choc z pewnoscia tak bywa).
Ku zaskoczeniu - rowniez mojemu zaskoczeniu - jest to zwrot scisle stomatologiczny, stowrzony przez brytyjskich naukowcow, ktorzy zaobswerwowali zmiany w uzebieniu osob, ktore proseczko bardzo lubia (ale tak mega bardzo lubia).

Statystyki wyraznie pokazuja, ze wloskie wino musujace stalo sie w ostatnich 5 latach niesamowicie popularne. W ostatnim roku w UK zostalo wypitych ponad 40 miliony litrow tego trunku.

Zmiany obserwowane sa najczesciej u kobiet, bo - powiedzmy sobie szczerze, ktora z nas odmowi orzezwiajacej lampce szykownych babelkow, w trakcie babskiego wieczoru? Nie przejmujcie sie - Ja tez nie!

Tak jak powiedziala Dr Merryn Druian z Londynskiego Centrum Stomatologii Kosmetycznej: “Kobiety szczegolnie lubia prosecco, ale juz nie tak bardzo wino, ktore czesciej pija sie w trakcie posilkow. Prosecco natomiast mozna saczyc, nawet nie zauwazajc ile kieliszkow juz wypilysmy”.

Dlaczego akurat prosecco zostalo wziete pod lupe?

Jak juz wspominalam wloskie wino babelkowe jest bardzo na czasie, jest smaczne, pasuje do wiekszosci dan i jest rewelacyjna i duza tansza alternatywa do klasycznego szampana, wiec sprawdza sie przy wielu okazjach.

Jednak to co wchodzi w jego sklad jest trucizna dla naszych zebow.

ALKOHOL + CUKIER + KWAS WEGLOWY

Prof. Damien Walmsley powiedzial: “Prosecco oferuje potrójne uczucie karbonatyzacji, słodyczy i alkoholu, które mogą narazić twoje zęby na ryzyko, prowadząc do wrażliwości i erozji szkliwa”.

Stomatolodzy czesto rowiez okreslaja tego rodzaju zjawisko, jako “zeby wypadajace z dziasel”, poniewaz symptomy prosecco smile u osob, ktore spozywaja jego duze ilosci; pojawiaja sie w postaci bialej lini zaraz przy lini dziasel. Po czasie staje sie ona bardziej “miekka” (tak na chlopski rozum) i zaczyna pojawiac sie prochnica.
Tego rodzaju zmiany sa czesto bardzo trudne do wyleczenia. Restoracja jest zazwyczaj czasochlonna,  kosztowna i nie zawsze permanenta.

Ja generalnie nie lubie wyolbrzmiac (kiedys lubilam, ale teraz juz nie lubie) i jak zawsze powtarzam, ze wszystko co robimy musimy robic z glowa. Nie od dzis wiadomo, ze alkohol generalnie nie jest dla nas dobry i ze raczej powinnismy go unikac. Ale przeciez nie bedziemy tutaj wszyscy udawac, ze on nie istnieje, albo ze zadne z nas nigdy nie wypilo lampki musujacego wina.
Wszystko z umiarem! I pamietajcie, zeby dbac o odpowiednie Ph w jamie ustnej (tlumaczylam to w jednym z postow o najnowszych zaleceniach dietetycznych w dbaniu o zdrowie jamy ustnej u dzieci).

Mam nadzieje, ze po tym artykule pojecie “Prosecco Smile” nie bedzie juz wiecej wywolywalo zaskoczenia na Waszych twarzach i ze puscicie w swiat te nowe teorie, tak zeby kazdy byl zwyczajnie ostrozny.

Musimy o siebie dbac!

A tak btw. “Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana” haha

N.

Literatura:

https://www.google.co.uk/amp/s/amp.theguardian.com/lifeandstyle/shortcuts/2017/aug/28/save-
your-teeth-reasons-to-give-up-prosecco

https://www.forbes.com/sites/thomaspellechia/2017/09/05/prosecco-is-the-rage-in-britain-but-dentists-issue-warnings-about-it/amp/

https://uk.dental-tribune.com/news/dentist-under-crossfire-after-prosecco-smile-warning/

Comments

Popular posts from this blog

Depresja- moja historia

Higiena jamy ustnej w ciaży

Próchnica - choroba cywilizacyjna